03.04.2013 r. - Burek do wymiany

Aktualności » 03.04.2013 r. - Burek do wymiany

Na dobre rozpoczyna się przebudowa Burku. Pierwsze prace związane z budową kolektora odprowadzającego wody opadowe ruszają w kwietniu. I jeszcze pod koniec tego samego miesiąca rozpocznie się właściwa modernizacja placu. Planowane zakończenie prac to początek grudnia. – Liczymy jednak na to, że uda się zakończyć wcześniej, wszystko zależy jednak od warunków pogodowych – mówi dyrektor Targowisk Miejskich, Jacek Chrobak.


 - Podpisane przed rokiem porozumienie z handlowcami, potem akceptacja projektu przez tarnowskich rajców, wreszcie wpisanie zadania do budżetu miasta i zabezpieczenie odpowiednich finansów, pozwoliły na rozpisanie i rozstrzygniecie przetargu – przypomina zastępca Prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka-Narożański.


Do przetargu stanęło 11 firm, najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę przedstawił Wol-Gaz z Woli Rzędzińskiej i to ta firma właśnie, zmodernizuje Burek.


Najpierw wykonany zostanie kolektor odprowadzający z placu targowego do Wątoku wody opadowe. Kolektor biegł będzie wzdłuż tyłu Hali Łaziennej. To stosunkowo proste zadanie, które powinno zostać zrealizowane w kwietniu. Po jego zakończeniu ruszą właściwe roboty, już na placu targowym. Na czas przebudowy Burku Targowiska Miejskie zapewnią zastępcze miejsca dla handlarzy na placu parkingowym przy ulicy Łaziennej oraz na stołach w Hali Miejskiej. 


Dzięki modernizacji zarówno Burek, jak i cały Plac Bema uzyskają nowy wygląd. Od północy powstanie skwer z ławkami, kwietnikami i pomnikiem. Za nim rozciągną się pawilony kwiatowe z markizami, parasolami i detalami architektonicznymi nawiązującymi do tradycji handlu kwiatami. Kolejna strefa to zadaszone, estetyczne stoły do handlu warzywami. Natomiast od południa plac domknie ciąg pawilonów handlowych owocowo-warzywnych, dla wygody kupców na noc zamykany antywłamaniowymi żaluzjami.


- Dzięki tej realizacji kolejne przestrzenie w centrum miasta zyskają nową, atrakcyjną jakość estetyczną, architektoniczną i funkcjonalną – podsumowuje zastępca prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka-Narożański.Liczby Burku
Powierzchnia placu – 1,8 hektara
Planowana liczba pawilonów kwiatowych – 15
Planowana liczba pawilonów owocowo-warzywnych – 27
Liczba metrów stołów kupieckich – 200