07.06.2013 r. - Kości wykopane i zabezpieczone

Aktualności » 07.06.2013 r. - Kości wykopane i zabezpieczone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas modernizacji Burku pracownicy firmy budowlanej trafili na ludzkie kości. Niezwłocznie wezwani archeologowie przystąpili do prac eksploracyjnych. Wydobyli i zabezpieczyli kości składując je w specjalnych workach. – My natomiast, natychmiast zakupiliśmy trumny, w których złożone kości przewiezione zostaną do kaplicy cmentarnej. Przygotowani na taką sytuację, już wcześniej uzgodniliśmy stosowną procedurę z dyrektorką Miejskiego Zarządu Cmentarzy Marią Wójcik – wyjaśnia zastępca Prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka-Narożański.

 

W miejscu, w którym dzisiaj znajduje się plac targowy Burek, od II połowy XV wieku do połowy XVIII wieku znajdowały się kościół, cmentarz i szpital. – Dlatego od samego początku prac ściśle je nadzorujemy – mówi Eligiusz Dworaczyński, archeolog z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Tarnowie. – Nadzór trwał będzie do zakończenia robót ziemnych, czyli jeszcze około dwa tygodnie. W tym czasie możemy spodziewać się znalezienia kolejnych kości i szkieletów.


W tej chwili trudno ocenić wiek znalezionych kości. Zdaniem archeologów te najlepiej zachowane są jednocześnie najmłodsze, czyli mają około 200 lat. 


W miarę dalszych znalezisk odkopane kości z największą starannością będą składowane w trumnach, przewożone do kaplicy cmentarnej, a po zakończeniu prac z należytym szacunkiem zostaną pochowane na jednym z miejskich cmentarzy. – Będzie to albo cmentarz w Krzyżu albo w Klikowej – mówi dyrektor Targowisk Miejskich, Jacek Chrobak. – Planujemy odprawienie ceremonii pogrzebowej, do udziału w niej chęć zgłosili już kupcy z Burku.