16.07.2012 r. - Pani od grzybów

Aktualności » 16.07.2012 r. - Pani od grzybów

Na tarnowskim Burku pojawiły się pierwsze sezonowe grzyby, przede wszystkim kurki i prawdziwki. Wraz z nimi pracę rozpoczęła klasyfikatora grzybów. Pani Teresa Lipińska kontroluje handlarzy grzybami, ocenia grzyby, wydaje atesty. Zdarza się też, że poucza i zakazuje sprzedaży określonych gatunków.


W okolicznych lasach występują różnorodne grzyby. Znajduje to odzwierciedlenie na Burku. Z początkiem sezony pojawiają się tu kurki, prawdziwki, potem pieczarki leśne, rydze, maślaki, kozaki, podgrzybki, gąski, kanie. W sumie w Polsce do obrotu dopuszczone są 42 gatunki grzybów. – Znam  je doskonale, bo od dziecka zbierałam grzyby, potem pracując w Sanepidzie oceniałam je, a wreszcie ukończyłam kurs klasyfikatora grzybów – mówi pani Lipińska.


Z jej umiejętności i wiedzy korzystają zarówno handlarze na Burku, jak i amatorzy grzybiarze, którzy chcąc być pewnymi swoich zbiorów przychodzą po fachową ocenę. – Od lat współpracujemy z panią Lipińską. Dzięki niej każdy, kto kupuje grzyby na Burku ma pewność, że są bezpieczne – mówi Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich.  – Poza tym handlujący grzybami mają obowiązek posiadania atestu, który wydawany jest właśnie przez klasyfikatora. Taki atest ważny jest przez 12 godzin.


Zdaniem pani klasyfikator, handlarzom grzybami na Burku rzadko zdarza się przedstawić do oceny grzyb niejadalny albo chroniony. – W takich sytuacjach nie wydaję atestu, pouczam, wyjaśniam. Czasem i ja mam wątpliwość, wtedy grzyb badany jest w laboratorium Sanepidu – mówi Teresa Lipińska.


Pani klasyfikator zarówno sama chodzi pośród stołów na Burku, jak i przyjmuje w budynku administracji Targowisk Miejskich na hali targowej. Jest tu spotkać od połowy czerwca do listopada, od wczesnych godzin porannych.