22.11.2013 r. - Czteromilionowa inwestycja dobiega końca

Aktualności » 22.11.2013 r. - Czteromilionowa inwestycja dobiega końca

Zgodnie z harmonogramem zakończy się modernizacja Burku, jedna z większych tegorocznych miejskich inwestycji. Remont placu targowego praktycznie dobiegł końca, a wkrótce rozpoczną się odbiory techniczne. Kupcy będą mogli przenosić się z handlem w nowe przestrzenie już w pierwszej połowie stycznia. – Z wszystkimi pracami dodatkowymi, czyli remontem ulic wokół Burku, odbiorami, pozwoleniami, zamknęliśmy się w założonej kwocie czterech milionów – mówi zastępca prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka-Narożański.

 

Burek po modernizacji to kolejna nowa, atrakcyjna, estetyczna miejska przestrzeń. Północną część placu zajmuje skwer z małą architekturą, klombami, kwiatami, stylowymi, nawiązującymi do tradycji lampami, ławkami. Przed świętami stanie tu choinka, a w przyszłym roku rzeźba kataryniarza. – Na starych, przedwojennych pocztówkach z Tarnowa widać kataryniarza, który tu właśnie grywał – mówi dyrektor Targowisk Miejskich, Jacek Chrobak. – Nawiązując do historii postanowiliśmy postawić tu taką właśnie rzeźbę, która będzie miała tę dodatkową zaletę, że na dotyk będzie grała. Myślę, że to interesująca  atrakcja i dla turystów, i tarnowian.


Właściwy plac targowy składa się z 27 pawilonów warzywnych, 15 pawilonów kwiatowych oraz 200 metrów bieżących stołów handlowych. Całość będzie zadaszona, a każdy pawilon zabezpieczony antywłamaniowymi żaluzjami.


Ulica po południowej stronie placu łącząca Łazienną z Panny Marii, będzie w pełni przejezdna, znajdzie się tam też parking.


Przy okazji modernizacji Burku i za pieniądze zapisane na ten cel w budżecie miasta wyremontowane zostały ulice wokół Burku. Położono nowy asfalt na Łaziennej i Bema, wyrównano studzienki, przez budynkiem Urzędu pracy zlikwidowano bariery architektoniczne. Na Panny Marii przełożono kostkę.


- Zasadniczo zmieniło się otoczenie Burku i sam plac targowy. Pojawiły się nowe funkcjonalności, nowa estetyka. Ale przede wszystkim kupcy mogą teraz handlować, a tarnowianie kupować w godnych, znakomicie lepszych warunkach niż poprzednio – podsumowuje prezydent Słomka-Narożański.