24.10.2012 r. - Efekty w strefie

Aktualności » 24.10.2012 r. - Efekty w strefie

Od lipca strefą płatnego parkowania w mieście zajmują się Targowiska Miejskie. Pierwsze efekty są już widoczne. To uszczelnienie strefy oraz wzrost wpływów do kasy miejskiej ze sprzedaży kart parkingowych.


Administrowanie strefą Targowiska Miejskie przejęły po zlikwidowanym TZDM. Podstawową konsekwencją jest zwiększenie liczby kontrolerów i całodzienne, stałe kontrole. Obecnie strefę kontroluje 8 osób. – To już skutkuje. Obserwujemy coraz mniej samochodów bez ważnej karty parkingowej – mówi Jacek Chrobak, dyrektor TM i wyjaśnia: – Ideą częstych kontroli nie jest karanie kierowców, ale wyrabianie nawyku kupienia karty parkingowej. Uświadomienie, że to po prostu jest obowiązek.


Efekty w postaci zwiększenia wpływów, przede wszystkim z tytułu sprzedaży kart parkingowych, są wyraźne. Od lipca – w porównaniu do lat poprzednich – notowany jest wzrost o około 40%!


Jest też pomysł na poprawienie szybkości i skuteczność ściągania karnych opłat. Targowiska planują wprowadzić udogodnienie polegające na tym, by Ci, którzy w ciągu 7 dni od wykroczenia zgłoszą się sami, zapłacili 30, a nie 50 złotych. – To wpłynie na skuteczne ściąganie, bo płacenie kary i tak jest nieuniknione – mówi dyrektor Chrobak. – A lepiej zapłacić mniej.


Miasto mając na uwadze wygodę kierowców planuje w najbliższym czasie wprowadzenie kilku udogodnień. Jeden z nich to zwiększenie ilości punktów, gdzie można kupić karty parkingowe. Drugi to opłata za pomocą sms. W tym wypadku wymagana jest jednorazowa aktywacja w telefonie komórkowym specjalnej aplikacji pozwalającej na dokonanie opłaty sms. – Korzyści są oczywiste. Po pierwsze opłata za rzeczywisty czas parkowania, po drugie szybkość dokonania opłaty i brak konieczności zakupu w punktach sprzedaży – mówi Henryk Słomka-Narożański, zastępca prezydenta Tarnowa. Ten projekt wejdzie na najbliższe posiedzenie Rady Miejskiej i jeśli radni go uchwalą, zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. W przyszłorocznych planach jest też montowanie na terenie strefy parkomatów.


Fakty…

Podatkową ideą przyświecająca stworzeniu strefy jest rotacja na parkingach i tym samym ułatwienie parkowania.


Na terenie strefy jest ponad 60 punktów (kioski, sklepy), gdzie dostępne są karty parkingowe. Planowane jest zwiększenie o kolejne 20.